Text pochází původně ze stránky “O nás” a nijak jsme ho neupravovali. V podmenu této stránky najdete jednotlivé ročníky.

Festival CODE:MODE je v Česku ojedinělá několikadenní přehlídka nezávislé módy a autorské tvorby. Našim cílem vždy bylo představit věci, které se liší od snadno dostupné konfekce. Dlouhodobě se snažíme budovat komunitu tvůrců a utvářet inspirativní klima i pro návštěvníky.

HISTORIE

Premiéru si akce Prague Free Fashion Weekend odbyla v dubnu roku 2006 v prostoru Roxy/NoD. Tehdy šlo spíše o pokus dát dohromady mladé lidi, kteří tvoří, ale navzájem o sobě nevědí.
Projekt PFFW tehdy přijal za své heslo “Ignorujte konfekci!”. Ti, kteří přišli do stísněných prostorů NoD, dodnes vzpomínají na kultovní módní přehlídku a tlačenici už od vchodu. Další setkání v prosinci 2006 znovu potvrdilo hlad po akci podobného druhu. Po několikaleté pauze se pak v roce 2009 formát festivalu výrazně proměnil. Z Prague Free Fashion Weekendu se stal CODE:MODE, změnilo se složení týmu i prostor.
Za svou historii si prošel festival několika místy konání, která s prezentací módy nebývají běžně spojována. Z nich všech vyčnívala industriální budova Karlin Hall v Thámově ulici. Právě tam proběhl CODE:MODE na jaře v letech 2009-2011 a stala se tak domovskou scénou festivalu.
Kromě jara se CODE:MODE dvakrát odehrál v létě a jednou na (pod)zim. Poprvé se CODE:MODE ve veřejném prostoru ukázal v létě 2010 na Střeleckém ostrově, podruhé jsme se rok na to přesunuli na smíchovskou náplavku.
(Pod)zimním CODE:MODE 2010 v Bubenské jsme festivalem otevřeli prostor pro mnoho z našich vystavujících. Nejeden z nich tam dnes má svůj ateliér.

PROGRAM

Nikdy jsme se nevnímali jako trhy a doprovodný program pro nás není na druhé koleji. Spolupracujeme proto se spoustou projektů mimo módní sféru. Ať už se jedná o divadla, performance, dětské dílny, městskou cyklistiku nebo třeba průvod obřích loutek, vždy jsme chtěli nabídnout něco víc než nákupní akci. Z reakcí návštěvníků i vystavujících víme, že právě to nás v jejich očích odlišuje od zdánlivě podobných akcí. Blížící se jarní CODE:MODE 2012 by měl toto směrování potvrdit.

ÚČASTNÍCI – TÉŽ TVŮRCI ČI VYSTAVUJÍCÍ

S růstem festivalu narostl počet vystavujících na 100 až 150. Je to moc, nebo málo? Na jaře 2012 nám prostor bytového domu dovolí pozvat přibližně polovinu. Věříme, že to akci zpřehlední a dál posílí osobní kontakt mezi vystavujícími a návštěvníky. Jak moc se nám to povedlo, posoudíte vy.
Výběr účastníků probíhá na základě zaslané přihlášky a přiložených fotografií tvorby, přičemž pětinu až čtvrtinu vystavujících pravidelně tvoří nováčci. CODE:MODE není jen o módě, resp. oděvech, oděvních doplňcích a špercích. Najdete zde i hračky, bytové dekorace nebo kvalitní knihy. Mezi festivalové stálice patří např. značky La Femme Mimi, Playbag, Mayda, Zuzana Veselá, Jara Design, sweet666design, Yaxi taxi, Parazit Fashion Store, youngprimitive, Punktura, Odivi, Kristýna Jakoby Javůrková, Popular, Minimon a další.

PŘÁTELÉ a PARTNEŘI

Hmatatelnou podobu CODE:MODE tvoří architektonické studio manua ve spolupráci s Ivanou Kanhäuserovou. Rozbíjí tradiční vnímání prodejního prostoru jako oddělených zón prodejce-zákazník. Dohlíží na přehlednost prostoru, informační a orientační systém, dostupnost hygienického zázemí, občerstvení a odpočinkových zón. CODE:MODE dál spolupracoval třeba s vizuálním týmem Lunchmeatu, s Bio OKO nebo projektem Zelená mapa iniciativy Auto*Mat.

IDENTITA

Kdo tedy jsme? Festival, který už šest let seznamuje širokou veřejnost s komunitou nezávislých tvůrců a umělců. Místo, kde se snoubí kreativita s módou a kulturou. Víkend strávený ve společnosti lidí, kteří ke svému životu nepřistupují pasivně. Živná půda nápadů a inspirace. Chceme být platformou, která se rozvíjí a nezahnívá na místě.

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>